Про ДЦП

Історія ДЦП

Благодійний фонд “Мрію жити”

Невідоме захворювання, симптоми якого дуже важко пояснити, було описано ще в далекому 1860 році хірургом з Англії Вільямом Літтлом. Воно ж зазвичай ставилося до дітей, чий вік ледь досягав одного року. Хвороба могла викликати спазми м’язів, ніг і кінцівок. В результаті діти не могли жити нормальним життям і відрізнялися від здорових малюків: деякі не мали рефлексів і незабаром не могли ходити. Однак стан здоров’я дітей при поступовому зростанні не відрізнялося погіршенням, але все ті ж проблеми залишалися.
Хвороба Літтла (так називалася ця патологія) пізніше мала назву спастичної диплегії. Вона означала, що людина не має можливості контролювати власні рухи. Сьогодні вона відома як ДЦП.
Лікар Літтл ще в той час зміг припустити, що причиною даної складної патології могли стати не тільки передчасні пологи, але і мала кількість кисню, який надходив малюкові під час пологів. Таким чином, певні мозкові тканини голодують і в результаті функціонують погано. Уже через сто років Зигмунд Фрейд не зміг погодитися з цим твердженням і в 1987 році йому вдалося з’ясувати наступне: діти, які народжуються з труднощами, далеко не завжди будуть мати такий діагноз. Більш того, навіть здоровий малюк може бути уражений ще до народження. Зигмунд висунув власну теорію: дана патологія виникає ще задовго до народження дитини. Ще в утробі матері, коли розвивається мозок, можуть виникнути певні процеси. А труднощі в процесі пологів ніяк не можуть позначатися на ДЦП, хоча і часто супроводжуються схожою симптоматикою.
Однак суспільство не змогло прийняти теорію Фрейда і все більше віддавало перевагу первісного джерела Літтла. Протягом багатьох років проводилися дослідження і люди все більше вірили, що хвороба розвивається через ускладнення пологів. У 80-х 20 століття інститут NINDS провів спеціальне розслідування, в ході якого було з’ясовано, що подібний діагноз виникає лише в 10 відсотках випадків за умови, що пологи не проходили нормально. У зв’язку з цим було знову припущено, що параліч не є членом будь ускладненнями. У майже 70% випадків можна було визначити причину.
Подібне відкриття викликало цілу бурю обговорень між різними фахівцями. Однак знайти первісну причину дійсно було неможливо.
Незабаром з’явилися інноваційні технології та магнітно-резонансна томографія, що дало можливість побачити процес розвитку тканин мозку дитини ще тоді, коли він знаходиться в утробі матері. Також завдяки МРТ вдалося побачити будову мозку дітей, які вже уражені цією хворобою. В результаті з’ясувалося, що є певні місця і пороки, що впливають на нервову систему. Справа виявилася в мутаціях генів, які вкрай негативно впливають на розвиток головного мозку малюка. Подібні унікальні відкриття викликали все більший інтерес серед відомих наукових діячів, однак питання про те, що саме діє на певні ділянки мозку, залишався відкритим.

В останні два десятка років постійно проводяться різні дослідження. Всі сучасні здогади вже підтверджуються неймовірними результатами. На сьогоднішній день очікується, що сучасні технології зможуть відповісти на такі питання:

  • в чому причина хвороби ДЦП
  • яке саме пошкодження ділянки мозку викликає патологію
  • коли відбувається процес мутації

Це повинно надати неоціненну допомогу в тому, щоб розробити нові хірургічні методики, які дозволять лікувати захворювання з високою ефективністю. При цьому необхідно знайти препарати і ліки, які допоможуть пацієнтам справитися з недугою і відповісти на питання – чи зможе людина з діагнозом ДЦП жити нормальним життям. Найважливішим завданням сучасної медицини є пошук методів, рішень і чинників, які зможуть саме вилікувати патологію, а не впоратися з симптоматикою.

Вивчення ДЦП потребувало не одне століття
Про це діагнозі відомо дуже давно, але ДЦП – це назва, яка використовується в медичній термінології всього сто років. Хвороба, найімовірніше, була ще з часів розвитку людини, але не дивлячись на цей факт, до сьогоднішнього дня причину її виникнення з’ясувати не вдалося.
На практиці дуже часто може бути використано назву хвороба Літтла, яке виникло на честь відомого англійського хірурга. Він же власне кажучи в кінці 19 століття і відкрив цю незвідану хвороба і зміг припустити її причини. Погляди цього доктора були підтверджені документально. До сьогоднішнього дня збереглася стаття про те, як важкі пологи впливають на загальний стан дитини і розвиток цієї дивної патології. Стаття датована 1862 роком і адресована акушерам Англії. Вона є актуальною і в сучасності.
Доводи доктора Вільяма Літтла дуже сильно привертали увагу громадськості. Після публікації цієї статті йому довелося відповідати на ряд питань, пов’язаних із захворюванням. При відповіді на питання він ніколи не доводив власну правоту, так як сам не був упевнений в ній. Весь час лікар намагався переключитися на твори Шекспіра. Під час опису Річарда Третього простежуються моменти схожою патології, яка виникла в ході складних пологів. Англійський король, як відомо, прожив дуже трагічне життя і, швидше за все, мав певні порушення з мозком (про що свідчать описи).
У 1889 році Вільямом Ослер було запропоновано використовувати нову назву патології – церебральний параліч. Їм же була написана наукова робота, яка мала назву “Церебральні паралічі у дітей”. У даній статті він описував хвороба і говорив про те, що вона має зв’язок зі складністю в процесі народження дитини.
Однак незабаром Зигмунд Фрейд, який і до сьогоднішнього дня є широко відомим психіатром, почав відходити від даної теорії. Церебральний параліч він виділив в якості окремого діагнозу, який включає в себе ряд певних порушень і симптомів.
У попередніх статтях і наукових публікаціях вказувалось лише про те, що церебральні паралічі були лише частиною симптоматики. Незважаючи на цей факт, постійна робота з хворими змусила фахівців знайти відповідну назву симптомів, які мали схожість у різних пацієнтів. У 19 столітті не в останню чергу звертали увагу на конкретику в медицині. Зигмунд Фрейд написав власну монографію, в якій сказав, що ЦП – це стани, які відомі людству вже дуже давно. Ці стани зазвичай зачіпають ригідність м’язів і можуть викликати спонтанні посмикування, але всі ці та інші симптоми пов’язані в одне ціле.
Класифікація та опис церебрального паралічу по Зигмунда Фрейда суттєво відрізнялася від попередніх авторів, які вивчали дану тему. Вона була більш широко описаної. Фрейд також стверджував, що термін ДЦП потрібно використовувати навіть тоді, коли немає раптових посмикувань. Навіть коли спостерігається затримка в фіз.развітіі або з’являється епілепсія – цей термін має місце бути – згідно зі словами невропатолога. Подібне визначення дуже схоже на сучасне опис ДЦП, яке говорить, що мозок уражається ще на ранній розвиток.
Дитяча неврологія – досить складне питання, що вимагає особливої ​​уваги. Швидше за все, це і стало причиною того, що З. Фрейд почав називати всі симптоми однією хворобою. Кожна поразка і проблеми з моторикою він пов’язував саме з визначенням ДЦП. Група церебральних диплегии – так він називат поразки різних ділянок організму. Він виділяв чотири типи – загальна і араплегіческая ригідність м’язів, билатеральная геміплегія і атетоз. Ще пізніше Зигмунд об’єднав всі вищевказані стану в одне і дав загальну назву – ДЦП, яке і використовується до сьогоднішнього дня.

У 20 столітті постійні проблеми з назвами ще більш негативно впливали на наукові дослідження. Кожен фахівець почав розуміти, що терміном ДЦП найкраще назвати єдину нозологію, а не як окремий симптом або ряд симптомів. В цілому наука підтримала цю ідею і вивчення захворювання поступово почало виходити з тіні.
Відомо, що в 1957 році був створений спеціалізований клуб Літтл, метою якого був розвиток у вивченні церебрального паралічу. Протягом двох років учасники клубу готували звіт і в результаті опублікували меморандум, який дозволив дати класифікацію захворювань. Клуб Літтл стверджував, що ЦП – це певна поразка головного мозку, яке не розвивається і проявляється виключно на початку життя. Положення тіла і його руху при цьому можуть бути порушені. Дослідження показали, що подібні порушення і сама хвороба не можуть прогресувати, але їх зміни цілком можливі.
Протягом останніх років вчені багатьох країн пропонували власні визначення даного поняття. Керівник московського центру, який спеціалізується на лікуванні хворих з діагнозом ДЦП, К. Семенова каже про це захворювання наступне: ДЦП – це ціла група найрізноманітніших синдромів, які виникають виключно на етапі розвитку мозку (неправильного розвитку). Мозок пошкоджується на різних етапах онтогенезу, в результаті чого дитина не може виконувати ряд певних дій і його тіло може постійно перебувати в неправильному положенні. До цього також додаються й інші симптоми, включаючи м’язові спазми.
Відомий академік Л. Бадаляном дав власне визначення діагнозу, але воно має близькість до вищезазначеного терміном. Він вважає, що ЦП – це також група симптомів, які виникають в результаті пошкодження мозку або його недорозвинення в певних період часу перед народженням. Якщо головний мозок вражений, то відповідно, м’язи і координація працюють неправильно, дитина не може зберегти нормальну позу і виконує руху, які не піддаються контролю. Порушення моторики і опорного апарату дуже часто можуть супроводжуватися психічними проблемами і затримками в розвитку мови.
У липні 2004 року був проведений семінар за класифікацією і визначенням даного поняття. Семінар мав місце в Сполучених Штатах, а його результати використовуються донині. Всі учасники в один голос підтвердили, що діагноз ДЦП не є етіологічним. Вони стверджували, що ЦП – це клінічний термін з конкретними поясненнями. Після цього була опублікована стаття, в якій можна ознайомитися з результатами семінару, і вона дійсно виявилися значущими. Визначення в результаті вийшло таке: ДЦП – це перш за все певна група порушень в русі або положенні, які можуть викликати обмежені руху. При цьому хвороба не прогресує. Розвивається в результаті мозкового ушкодження на самих ранніх етапах розвитку. Дуже часто дитина не має чутливості в кінцівках, не може нормально розмовляти, має проблеми з моторикою і координацією. У частих випадках спостерігаються судоми.

Повернутися до списку